70 let znamenite zbirke za otroke Čebelica
Visoki jubilej naše najstarejše slikaniške zbirke praznujemo s sedmimi novimi čebelicami.
478 naslovov v skupni nakladi več kot 6 milijonov knjig je v 70 letih uspavalo, prebudilo, podučilo in navdihnilo vedno nove generacije otrok in njihovih staršev.
»Za otroke izbiramo s pinceto, ne z lopato,« je rekla legendarna urednica in pisateljica Kristina Brenkova, ki je leta 1953 ustanovila knjižno zbirko Čebelica. In ob 50. obletnici zbirke dodala: »Danes je marsikaj drugače, a še vedno verjamemo v moč prave, dobre besede in trdno vemo, da knjiga ne bo umrla, dokler bodo živeli ljudje. Vsemu navkljub!«
Knjige za vse otroke
Zbirka Čebelica je dobila svoje ime v počastitev zgodovinskega spomina na Čopovo-Prešernovo Krajnsko Čbelico. V njej izhajajo otroške knjige s krajšimi besedili, posebej primerne za najmlajše, ki šele vstopajo v svet branja.
»Še vedno verjamemo v moč prave, dobre besede in trdno vemo, da knjiga ne bo umrla, dokler bodo živeli ljudje.« Kristina Brenkova
Zbirka je bila ustanovljena z namenom, da bodo v njej izhajale knjige, ki bodo dostopne čim večjemu številu bralcev. Urednica za otroško leposlovje pri Mladinski knjigi in sedanja urednica Čebelice Irena Matko Lukan meni, da verjetno ni Slovenca, ki ne bi imel doma vsaj ene drobne knjižice iz te zbirke.
Verjetno ni Slovenca, ki ne bi imel doma vsaj ene drobne knjižice iz zbirke Čebelica.
Prva je bila Rdeča kapica
Prva knjiga, ki je izšla v zbirki Čebelica, je Rdeča kapica Jakoba in Wilhelma Grimma z ilustracijami izjemne Marlenke Stupice. Od takrat je med bralce poletelo že 478 otroških knjig, skupno število natisnjenih izvodov pa je več kot 6 milijonov. Med njimi tudi dve antologiji, Zlata čebelica 1 in 2, kjer je zbranih 100 najlepših čebelic.
Poglejte PDF z vsemi izdajami zbirke ↓
Prva knjiga, ki je izšla v zbirki Čebelica, je Rdeča kapica Jakoba in Wilhelma Grimma z ilustracijami izjemne Marlenke Stupice
Pravljice, pesmice, uganke …
Med čebelicami najdemo tako prozo kot poezijo. Med proznimi deli so najbolj zastopane ljudske pravljice, klasične umetne pravljice
in sodobne pravljice iz domače in tuje književnosti ter živalske in realistične pripovedi. Izbor poezije prinaša ljudsko otroško pesem in umetno poezijo za otroke. Ljudske otroške pesmi se najpogosteje nizajo kot uspavanke, nagajivke, šaljivke, pesmi o narobe svetu, izštevanke, igralne in rajalne pesmi.
Imenitni slovenski pisatelji in ilustratorji
V zbirki izhajajo besedila naših najboljših pisateljev in pisateljic, pesnikov in pesnic za otroke, mnoga od njih sodijo med kanonska dela slovenske otroške književnosti, ilustrirali pa so jih priznani slikarji in slikarke. Mnogi od njih so ob zbirki začeli svojo ustvarjalno pot. Marlenka Stupica je ilustrirala Rdečo kapico kmalu po tem, ko je zapustila akademijo. Podobno je bilo tudi z drugimi danes prepoznavnimi ustvarjalci, kot so:
- Ela Peroci,
- Branka Jurca,
- Ančka Gošnik Godec,
- Zvonko Čoh,
- Anja Štefan,
- Marjan Manček,
- Maša Kozjek ...
»Čebelice nas na svoj edinstven način motivirajo za razmišljanje o nas samih, soljudeh in svetu.« Irena Matko Lukan
»Tako kot so čebele in drugi opraševalci pomembni za preživetje na tem planetu, je za dober razvoj otroka pomemben tudi stik s
kakovostnimi knjigami,« je ob 70-letnici zbirke Čebelica povedala urednica Irena Matko Lukan. »Male velike slikanice v zbirki Čebelica v svet branja in pisanja ter ustvarjanja vabijo najmlajše. Skupaj z odraslimi lahko vstopajo tudi med umetniške ilustracije. Čebelice odpirajo poti v ustvarjalnost, pripovedovanje, pogovor … Na svoj edinstveni način nas motivirajo za razmišljanje o nas samih, soljudeh, svetu, medosebnih odnosih, različnih oblikah sobivanja … Vezi, ki se stkejo ob tem, ostanejo in so pomembne za vse življenje.«
Čebelice so preživele vse izzive časa
Od leta 1953 se je Čebelica vsebinsko in oblikovno spreminjala, a ostala namenjena otrokom v začetnem bralnem obdobju. Svojo podobo so čebelice spreminjale tudi glede na finančno stanje založbe, tako so bile kdaj črno-bele, drugič barvne, včasih tiskane na boljšem, drugič na slabšem papirju. A ne glede na to, ali je bila vezava mehka ali trda, jim je uspelo kljubovati zobu časa.
Od leta 1953 se je Čebelica vsebinsko in oblikovno spreminjala, a ostala namenjena otrokom v začetnem bralnem obdobju.
Ob 70-letnici zbirke Čebelica je med bralci zabrenčalo sedem novih čebelic. Mlade bralce razveseljujejo tri slikaniške klasike iz zakladnice zbirke in štiri čebelje novosti, ki smo jih predstavili na tiskovni konferenci.
Utrinke s predstavitve si oglejte v galeriji
Ustvarjalci zbirke Čebelica
Tiskovna konferenca ob 70. rojstnem dnevu zbirke Čebelica
Ilustratorki Jelka Godec Schmidt in Marjanca Jemec Božič
Urednica in avtorica Darja Marinšek
Ilustratorka Hana Stupica
Legendarna urednica Cicibana Slavica Remškar
Marjanca Jemec Božič
Ilustratorka Maša Kozjek
Sedem novosti ob 70. obletnici Čebelice
Urednica Čebelice Irena Matko Lukan in glavna urednica Mladinske knjige Alenka Kepic Mohar
Z leve proti desni: Andrej Rozman Roza, Marjan Manček in Evelina Umek
Tanja Komadina, likovna urednica
Tiskovna konferenca ob 70. rojstnem dnevu zbirke Čebelica
Irena Matko Lukan in Marjanca Jemec Božič z rojstnodnevno torto
Praznovanje jubileja do konca leta zaznamujejo številne aktivnosti, ki potekajo v sodelovanju z različnimi institucijami. V sodelovanju z vrtci in osnovnimi šolami po Sloveniji oktobra, ko se spominjamo rojstnega dne urednice Kristine Brenkove, v njihovih prostorih potekajo razstave Čebelic, ki jih na pobudo uredništev revij Cicido in Ciciban prinesejo otroci. Razstavili so tudi Čebelice, ki jih imajo v šolskih ali vrtčevskih knjižnicah.
Praznovanju jubileja Čebelic se je pridružila tudi Pionirska – Center za mladinsko književnost in knjižničarstvo Knjižnice Otona Župančiča v Ljubljani. V njihovih prostorih si lahko ogledate pregledno razstavo vseh Čebelic, ki so izšle do danes. Na osrednji slovesnosti si je razstavo ogledala tudi predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, ki je tudi častna pokroviteljica jubileja Čebelic. Predsednica je v svojem govoru poudarila, kako pomembno je branje ‒ predvsem poglobljeno branje ‒ za to, da se razvijemo v avtonomne, razmišljujoče ljudi. »In branje se začne s knjigami za najmlajše, s slikanicami,« je nadaljevala in dodala, da se sama zelo dobro spominja Čebelic, ki jih je brala in listala kot otrok.
Glavna urednica Mladinske knjige Alenka Kepic Mohar je zbirko v svojem govoru označila kot vhodna vrata v svet besed in domišljije, tako za avtorje kot za bralce. Simona Mele, predsednica uprave Mladinske knjige, pa je vsem zbranim položila na srce, naj najdejo način, kako s pomočjo novodobnih tehnologij podpreti – dobre knjige.
Na slovesnosti smo podelili tudi priznanja nagrajencem prazničnega natečaja Leti, leti − 70 let, ki je potekal pod okriljem revij Ciciban in Cicido.
Poglejte galerijo fotografij s praznovanja
Ustvarjalna ekipa Čebelic (z leve proti desni): nekdanji likovni urednik Pavle Učakar, likovna urednica Tanja Komadina, glavna urednica Alenka Kepic Mohar, oblikovalka Sanja Janša, urednica otroškega leposlovja Irena Matko Lukan, predsednica RS Nataša Pirc Musar, ilustratorka Marjanca Jemec Božič in vodja uredništva leposlovja Andrej Ilc
Razstava zbirke Čebelica v Mestni knjižnici Ljubljana
Čebelica letos praznuje 70 let
Razstava zbirke Čebelica v Mestni knjižnici Ljubljana
Teja Zorko, predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar in Simona Mele
Glavna urednica Mladinske knjige Alenka Kepic Mohar
Nagovor predsednice Nataše Pirc Musar
Vsestranski ustvarjalec Andrej Rozman Roza je s svojim nastopom udeležence popeljal v svet domišljije.
Razstava zbirke Čebelica v Mestni knjižnici Ljubljana
Predsednico je skozi razstavo popeljala urednica otroškega leposlovja Irena Matko Lukan
Predsednica Nataša Pirc Musar in ilustratorka Marjanca Jemec Božič
Z leve proti desni: ilustratorka Marjanca Jemec Božič, urednica otroškega leposlovja Irena Matko Lukan in prevajalka Evelina Umek
Teja Zorko, direktorica Mestne knjižnice Ljubljana, in predsednica uprave Mladinske knjige Simona Mele
Z leve proti desni: vodja Pionirske knjižnice Darja Lavrenčič Vrabec, Alenka Kepic Mohar, Marjanca Jemec Božič, Simona Mele, Nataša Pirc Musar, Irena Matko Lukan, Teja Zorko
Z leve proti desni: ilustratorke Hana Stupica, Jelka Godec Schmidt in Marjanca Jemec Božič, predsednica RS Nataša Pirc Musar, prevajalka Evelina Umek ter urednica in avtorica Darja Marinšek
Spoznajte nove Čebelice
Mami se mudi, mala stonoga pa ne bi šla rada v vrtec. A mama vztraja. Slikaniški prvenec Darje Marinšek je zgodba z nenavadnim preobratom.
Včasih je težko zaspati. A če preberemo to pravljico, zaspi čisto vsak, še preden se konča. Ne verjamete? Prisluhnite zgodbi.
Kako lep plašček je mama sešila dečku. Nosil ga je iz dneva v dan. In kaj se je zgodilo, ko ga je že čisto ponosil?
Morje je poklicalo svizca. »Grem gledat morje!« je vzkliknil. Pridružili so se mu kozorog, petelin, račka, lisica, volk in medved.
Egon in Oskar sta soseda. Najraje se družita pred blokom in v bližnji trgovini kupujeta vrečke presenečenja.
Miška iz stripov pride v resnični svet, a je nobena miš ne razume. Trudijo se ugotoviti od kod je, a nič ne pomaga.
Otroci v vrtcu vriskajo od veselja na igrišču, ko naredijo sneženega moža in sneženo deklico, potem pa še njune otroke.